נגישות
 • מדריך מקוצר למטוס האזרחי

 • למה לשלם יותר

טופס חיפוש, 2 שלבים. בשלב הראשון בחר סוג עסקה, בשלב השני הזן פרטי חיפוש. על מנת לבחור סוג עסקה אנא לחץ על מקש ה-TAB

בחר סוג עסקה, בחירה של כל אלמנט תשנה את טופס החיפוש
 •  
 •    
 • מנוע חיפוש טיסות, הזן פרטים:
  בחר תאריכים
  בחר תאריך יציאה
  בחר תאריך חזרה
  תאריכי יציאה/חזרה אפשריים
  תאריך נבחר
  תאריכים לא פעילים
  1
  2
  3
  4
  5
  6
 • מנוע חיפוש חבילות נופש, הזן פרטים:
  בחר תאריכים
  בחר תאריך יציאה
  בחר תאריך חזרה
  תאריכי יציאה/חזרה אפשריים
  תאריך נבחר
  תאריכים לא פעילים
  ניתן להזמין חדרים נוספים ו/או להוסיף תינוקות להזמנה לאחר חיפוש ובחירת המלון המבוקש

מדריך מקוצר למטוס האזרחי

היכרות עם מבנה המטוס ועם עקרונות הטיסה יכולים לעזור לכל מי שמתכנן הזמנת טיסות וחופשה בחו"ל בפעם הראשונה. היות ומדובר על חוויה יוצאת דופן, ההכנה לפני טיסות היא חלק חשוב מההנאה. הורים רבים מוצאים את עצמם מול שאלות של ילדים אשר טסים בפעם הראשונה ולא תמיד יש להם את התשובות. מלבד העובדה שתשובות מן הסוג הזה יכולות להשרות רוגע, גם ההורים עצמם צריכים להכיר את ההבדלים בין טיסות שונות. אמנם יש צורך בידע מקצועי על מנת להבין לעומק את ההבדל בין הטיסות האזרחיות לטיסות הצבאיות, את השימושים השונים של כל מטוס ואת הטכנולוגיה המתקמדת המאפשרת את הטיסה, אך מידע כללי עשוי לצמצם את הפער.
 


המערכות העיקריות המרכיבות את המטוס

מדריך מקוצר למטוס האזרחימטוסים אזרחיים מחולקים לחמש מערכות מרכזיות. גוף המטוס הוא החלק המוכר ביותר לתיירים המזמינים טיסות במחיר משתלם, משום שהוא מכיל גם את אנשי הצוות, את המטען ואת הדלק. גוף המטוס הוא גם המקום בו נמצאת המערכת האוויונית של המטוס. לצד הגוף ישנן כנפיים, אשר מספקות את עיקר העילוי. בעבר נהוג היה למקם את הדלק באיזורים אחרים אך כיום הוא נמצא בגחון. בכל הקשור אל טיסות אזרחיות, הכנפיים מושכות את מלוא תשומת הלב ובמטוסים גדולים ניתן לראות כנפיים ארוכות ומאסיביות במיוחד. מערכת נוספת אשר אינה חשופה לנוסעים היא מערכת ההיגוי, הכוללת הגה גובה, הגה כיוון האחראי על הסבסוב ומאזנות. מערכת חשובה לא פחות היא כמובן המנוע, המספק את הכוח להנעה ואת האנרגיה הדרושה ליצירת עילוי. לבסוף, יש לציין את המערכות אשר נושאות את המטוס כשהוא על הקרקע, בולמות זעזועים בזמן הנחיתה ונקראות כני נסע.


העקרונות אשר מאפשרים את הפעלת המטוס

לאורך ההיסטוריה המודרנית נבנו מטוסים שונים, אך אפשר לומר באופן כללי כי טיסות ללא יוצא מן הכלל בנויות על עקרונות ברורים. הראשון הוא גרר, המהווה התנגדות של האוויר למעבר גוף כלי הטיס דרכו. העיקרון השני הוא דחף, אשר בא לידי ביטוי בתגובת האוויר לפעולת המנוע אותו ציינו קודם לכן. עיקרון שלישי הוא כוח המשיכה או הכבידה, המוכר בתור הפעולה אותה מבצע כדור הארץ על מנת למשוך אל מרכזו את כלי הטיס וכל עצם אחר. העיקרון הרביעי הוא העילוי, המתפקד על כנפי המטוס וזאת בשל המבנה שלהן.


עדות להצלחת המין האנושי

לסיכום, טיסות מפעילות עקרונות רבים ומושתתות על מערכות משוכללות. טיסות אזרחיות נחשבות בטוחות במיוחד והטייסים עוברים הכשרה ספציפית. ניתן ליהנות מטיסות גם אם לא מכירים את המערכת כולה המתפקדת מאחורי הקלעים, אך ניתן לפעמים ליהנות מהטכנולוגיה ומהידע אשר איפשרו בניית מכונות מן הסוג הזה. טיסות לניו יורק הן עדות להתפתחות האדירה שעבר המין האנושי, בעיקר בעשרות השנים האחרונות אך גם קודם לכן.

 


מדריך מקוצר למטוס האזרחי
דורג על ידי מיכל כרמי
5
שלח