נגישות
 • ההשפעה של הסכם השמיים הפתוחים על תחום התיירות בישראל

 • למה לשלם יותר

טופס חיפוש, 2 שלבים. בשלב הראשון בחר סוג עסקה, בשלב השני הזן פרטי חיפוש. על מנת לבחור סוג עסקה אנא לחץ על מקש ה-TAB

בחר סוג עסקה, בחירה של כל אלמנט תשנה את טופס החיפוש
 •  
 •    
 • מנוע חיפוש טיסות, הזן פרטים:
  בחר תאריכים
  בחר תאריך יציאה
  בחר תאריך חזרה
  תאריכי יציאה/חזרה אפשריים
  תאריך נבחר
  תאריכים לא פעילים
  1
  2
  3
  4
  5
  6
 • מנוע חיפוש חבילות נופש, הזן פרטים:
  בחר תאריכים
  בחר תאריך יציאה
  בחר תאריך חזרה
  תאריכי יציאה/חזרה אפשריים
  תאריך נבחר
  תאריכים לא פעילים
  ניתן להזמין חדרים נוספים ו/או להוסיף תינוקות להזמנה לאחר חיפוש ובחירת המלון המבוקש

ההשפעה של הסכם השמיים הפתוחים על תחום התיירות בישראל

רוב התיירים אינם מודעים למתרחש במסגרת הפוליטית בין מדינות שונות בעולם. מעניין לבחון את ההשפעה של המהלכים הללו על המגוון של טיסות לחו"ל, על המחיר של טיסות זולות וכמובן על ההיצע שלהן. הסכמים מהסוג של "השמיים הפתוחים" מאפשרים לכל אחד מאיתנו להזמין טיסות זולות ומבטיחות כניסה חופשית לכל נתיב. לכן כדאי לבחון את ההסכמים הללו ולהבין כיצד הם משפיעים על המחיר של החופשה הבאה שלנו.
 


העקרונות המרכזיים של הסכם השמיים הפתוחים


העקרונות של הסכם השמיים הפתוחים הם בעיקר קיבולת ותדירות בלתי מוגבלת של טיסות. בנוסף, העקרונות כוללים זכויות אוויריות בלתי מוגבלות: ההסכם מבטל את המגבלות על החופש האווירי והופך את השמיים לאיזור בו ניתן לנוע בצורה כמעט חופשית לחלוטין. הסכם השמיים הפתוחים כולל עקרונות ליבראליים בנוגע לטיסות שכר והעברת מטען. מבחינה פונקציונאלית, הסכמי השמיים הפתוחים כוללים ביטול מוחלט של המגבלות על מטבע בכל הנוגע אל מוביל אווירי. הסכמים אלו מייצגים קיום מדיניות שותפות קוד ומהווים התחייבות מפורשת בקרב החותמים למדיניות מחירים והזמנות אשר אינה מפלה את האזרחים.
 


כיצד שינה הסכם השמיים הפתוחים את כמות התיירים?

הסכם השמיים הפתוחים שינה בצורה משמעותית את תחום התיירות ואת הכמות של טיסות אזרחיות אשר מתנהלות מדי יום ברחבי העולם. באופן כללי, הסכם זה נחתם בין שתי מדינות או יותר בתחום התעופה האזרחית ולכן הוא משחרר את השוק ממכסות וחסמי סחר. הסכם השמיים הפתוחים הראשון מסוגו בעולם נחתם בשנת 1992 בין ארצות הברית להולנד, אך בעקבותיו נחתמו הסכמים עם מדינות אירופה נוספות. כיום רוב המדינות ביבשת אירופה (טיסות ללונדון) חתומות על הסכם השמיים הפתוחים בקונסטלציה כזו או אחרת.
 


הסכם השמיים הפתוחים בישראל

בשנת 2012 נחתם בישראל הסכם השמיים הפתוחים מול האיחוד האירופי. אורך המשא ומתן היה שלוש שנים, אך בסיומו הוחלט על כך שמדי שנה יתווספו שבע טיסות שבועיות מישראל לכל יעד באירופה מלבד שדות תעופה מרכזיים. בשדות התעופה הללו התוספת השנתית תהיה 3 טיסות שבועיות מדי שנה. בנוסף, לאחר חמש שנים מיום חתימת ההסכם יוכלו חברות התעופה האירופאיות לטוס לישראל מכל יעד באירופה.


כך כולם מרוויחים מהסכם השמיים הפתוחים

הסכמי השמיים הפתוחים הביאו להוזלה משמעותית של מחירי טיסות, חבילות תיירות והרכבי נופש. התיירים הישראלים הם לא היחידים אשר יכולים ליהנות מהזמנת טיסות זולות בזכות הסכם השמיים הפתוחים. גם בארצות הברית ובעיקר באירופה נשמרים העקרונות של השמיים הפתוחים ומתבצע פיקוח על המחירים של טיסות. מבחינת המדינות החתומות על ההסכם, השמיים הפתוחים מעודדים כניסת תיירים וייצור רווחים. חברות התעופה גם הן מרוויחות מההסכם משום שהן נאלצות להתמודד עם פחות מגבלות. לבסוף, השמיים הפתוחים הם חלק חשוב ומשמעותי בתחום התעופה האזרחית.

 ההשפעה של הסכם השמיים הפתוחים על תחום התיירות בישראל
דורג על ידי מוטי עובדיה
5
שלח