נגישות
 • מהו משמעותו של בסיס הפעולה המרכזי?

 • למה לשלם יותר

טופס חיפוש, 2 שלבים. בשלב הראשון בחר סוג עסקה, בשלב השני הזן פרטי חיפוש. על מנת לבחור סוג עסקה אנא לחץ על מקש ה-TAB

בחר סוג עסקה, בחירה של כל אלמנט תשנה את טופס החיפוש
 •  
 •    
 • מנוע חיפוש טיסות, הזן פרטים:
  בחר תאריכים
  בחר תאריך יציאה
  בחר תאריך חזרה
  תאריכי יציאה/חזרה אפשריים
  תאריך נבחר
  תאריכים לא פעילים
  1
  2
  3
  4
  5
  6
 • מנוע חיפוש חבילות נופש, הזן פרטים:
  בחר תאריכים
  בחר תאריך יציאה
  בחר תאריך חזרה
  תאריכי יציאה/חזרה אפשריים
  תאריך נבחר
  תאריכים לא פעילים
  ניתן להזמין חדרים נוספים ו/או להוסיף תינוקות להזמנה לאחר חיפוש ובחירת המלון המבוקש

מהו משמעותו של בסיס הפעולה המרכזי?

בסיס פעולה מרכזי הוא גורם קריטי בתחום התיירות ובתעופה האזרחית. בסיס הפעולה המרכזי משפיע על חברות התעופה, על עצירות הביניים, על משך הטיסה, על המחיר ועוד. מבחינת תיירים המזמינים טיסות, בסיס הפעולה המרכזי של חברת התעופה יכול להצביע על צורך בשינוי המסלול. טיסות מישראל ליעדים רחוקים לדוגמא מחייבים לפחות עצירה אחת בבסיסי פעולה שונים. במידה ומדובר על חופשות קצרות, טיסות אלו לא תמיד רלוונטיות ולעיתים יש צורך בחיפוש אחר חברת תעופה אחרת על מנת לנצל את הזמן היטב.


הנקודה המרכזית ברשת הטיסות

בסיס תעופה מרכזי הוא שדה התעופה המשמש כנקודה המרכזית ברשת הטיסות של חברת התעופה. באמצעות בסיס התעופה המרכזי יכולים הנוסעים לעבור בין טיסות שונות. המיקום של בסיס תעופה מרכזי הוא זה המאפשר טיסה בין יעדים שאין ביניהם קשר אווירי ישיר. יחד עם זאת, יש להבחין בין בסיסי תעופה מרכזיים המשמשים כנקודת מפגש בין טיסות של החברה לבין שדה תעופה המשמש כ"נמל הבית": חברות תעופה רבות מחזיקות נמל בית אשר אין לו שום משמעות או חשיבות מבחינת היותו צומת בין טיסות.
 


שיקולים בקביעת מיקום בסיס הפעולה

על מנת לקבוע היכן למקום את בסיסי הפעולה המרכזיים יש לקחת בחשבון מספר גורמים. מבחינת חברת התעופה, בסיסי הפעולה צריכים להיות קרובים אל העיר בה שוכנים המשרדים. בצורה כזו ניתן להגיע אל השדה, לנהל אותו מבחינה בירוקרטית ואף לפקח עליו. קיימת גם אפשרות למקם את בסיס הפעולה המרכזי במדינת הדגל של החברה. ישנן חברות תעופה המציעות טיסות לכל העולם והן גם מחזיקות ביותר מבסיס פעולה מרכזי אחד.


לא רק עבור עצירות ביניים

אחת הפונקציות החשובות של בסיסי פעולה מרכזיים קשורה לתחזוקה. חברות התעופה משתמשות בבסיסים אלו כמרכז לחניית מטוסים, אך לעיתים מופקדים צוותים על אחזקת המטוסים ועל אחסנתם. מלבד נושא הבטיחות אליו מחויבים כל בסיסי הפעולה ונמלי התעופה ברחבי העולם, האחזקה מיועדת למטוסים אשר צפויים להישאר על הקרקע לאורך זמן רב. בנוסף, חלק מבסיסי הפעולה המרכזיים יכולים לשמש כמרכז הדרכה, טרקליני אירוח לנוסעים וכדומה.


הבסיס להגשמת חלומות

לוחות הזמנים של טיסות והשמת המטוסים בקווי השירות השונים אפשריים רק בזכות בסיסי פעולה מרכזיים. כאמור, רוב הנוסעים אינם מודעים להבדלים בין שדות תעופה אלו אך מדובר על אלמנט מרכזי ברשת התיירות העולמית. בסיס פעולה מרכזי צריך לאפשר מעבר בין טיסות רבות, עליו לתזמן טיסות בצורה מדויקת ויש לו אחריות עצומה. ישנם נמלי תעופה עמוסים מאוד לעומת שדות תעופה קטנים אחרים, אך כולם מחויבים לאמנת שירות ברמה הגבוהה ביותר. התעופה האזרחית המשמשת לצרכי תיירות מנצלת את בסיסי הפעולה המרכזיים לצרכים שונים ולכן הנוסעים יכולים להגשים חלום ולהגיע ליעדים רחוקים במיוחד.

 


מהו משמעותו של בסיס הפעולה המרכזי?
דורג על ידי בתיה יאיר
5
שלח